Blog Pěti elementů

Feng Shui jako dar

Nenápadná vesnička "na konci světa". I tak ji vnímají ti, kteří přijedou na letní rekreaci do resortu Dešná, jen pár kilometrů za "agro zázrakem" let minulých, Slušovicemi. Jenže i tady se stal zázrak hodný prozkoumání! Resort Dešná nabízí různé formy ubytování - od jednoduchých chatek až po luxusní Feng Shui ubytování, které v ČR jen tak neobjevíte. Mohli bychom se dále zaobírat tím, že zdejší služby slouží i neubytovaným grátis. Třeba takový bazén v letních měsících. Resort osloví také klidným prostředím, energeticky příjemným místem, sportovištěmi, místem pro táborák, velkým parkovištěm zdarma, ale stejně - ať zde svůj pobyt začnete nebo končíte, vždy vás nejprve čeká kontakt s restaurací. A ta v resortu Dešná je opět zcela vyjímečná. Je ve stylu Feng Shui a jmenuje se příznačně Pět elementů. Co to přesně znamená, proč vznikla právě tady a co zde můžete i vy sníst, to už čtěte v dnešním blogu. Na otázky bude odpovídat rovnou majitel, Petr Zavadil.

Začneme mnoho mnoho let zpět. Vzpomenete si na moment, kdy jste se začal zajímat o Feng Shui v souvislosti s resortem Dešná? Co byl ten spouštěč?

Můj příběh i resortu Dešná je v podstatě jednoduchý, i když každého z nás cesty vedou různými odbočkami. Před lety jsem byl velmi pracovně vytížen, hodně cestoval a vždy se těšil na klidnou atmosféru domova a odpočinku. Když jsem si kvůli práci pořídil byt v Praze, velmi mi chybělo „něco“, co jsem nedokázal pojmenovat, uchopit, ale cítil jsem určitý vnitřní nesoulad, nedokázal si odpočinout a vše se samozřejmě projevovalo v mém osobním i pracovním životě. Tehdy jsem se doslechl o filozofii Feng shui a vyhledal firmu, která mi navrhla úpravy v tomto stylu a musím říci, že realita předčila veškerá možná i popsatelná slova. Vracel jsem se domů a těšil se na kouzelné, harmonické prostředí, kde člověk vždy načerpá nové síly, může relaxovat a užívá si každé chvíle v tomto prostředí. Nevěděl jsem, proč a jak se to děje, ale bylo to opravdu skutečné a neuvěřitelné! Po této zkušenosti jsem se rozhodl, že se pokusím „zharmonizovat“ i místo, které slouží více lidem – resort Dešná.

V první fázi jsme rekonstruovali restauraci i část ubytování, celý proces postupně probíhá. Může to udělat každý z nás -jsme vlastně doma na planetě Zemi, záleží jen na nás, jaké podmínky a prostředí si vytvoříme pro svůj vlastní život i našich blízkých…vše okolo nás jsou vibrace a Feng shui nám pomáhá prostředí, ve kterém žijeme, uvést do rovnováhy a harmonie. Přirozené prostředí je dávno narušeno různými umělými vlivy a zářením, ať už hovoříme o mobilních telefonech, vysokofrekvenčním záření, mikrovlnných troubách, bezdrátových sítích a mnohém dalším. Pokud chceme nalézt harmonii ve svém životě, měli bychom začít sami u sebe tak, abychom se cítili dobře a dokázali na maximum využít potenciál, který nám byl dán. Je to volba každého z nás, kterým směrem se chce ubírat - máme vlastní přání, touhy, cíle, radosti a trápení, ale ve vesmíru platí obecné zákonitosti a principy, které bychom neměli opomíjet. jsem přesvědčen, že Feng shui nám pomáhá nejen pochopit, ale i pocítit krásu a jednoduchost přírodních zákonů, které mají vliv na veškerý život a jejich aplikací v reálném životě můžeme dosáhnout mnoha zázraků, o kterých bychom jen snili. Lze to vyjádřit jednou větou, ve které je ukryto mnoho moudrosti – přestaňte snít o životě, žijte své sny!

Dnes je tento - skoro si troufám říct životní styl - více a více populární a také uplatňovaný do praxe v podnikání i osobním životě. Jak vnímali na začátku lidé vaši aktivitu na Dešné?

Máte pravdu, že v dnešní době je Feng shui velmi populární a lidé začínají objevovat skrytá tajemství této filozofie…musíme ovšem říci, že mnoho známých a velkých společností ve světě tyto principy užívá již dávno a získaly díky tomu velký náskok i výhody. Toto „tajemství“ by dle mého mělo být dostupné všem a ne pouze za účelem získání finančního prospěchu či materiálních výhod, i když i tyto aplikační výsledky jsou přirozenou součástí celého procesu. V počátcích, kdy jsme v areálu i na webových stránkách ukazovali naše vize, nám spousta lidí nevěřila. Feng shui bylo u nás neznámé a člověk je od přírody pohodlný tvor, mnoho lidí má rádo setrvačnost, stereotyp a vlastně nechce změnu :o) Dnes je situace zcela jiná a hlavně se každý může sám přesvědčit, jak vypadá prostředí realizované v tomto stylu, pocítit harmonickou a vyváženou krásu těchto vibrací, ať se o tyto principy zajímá či o nich nikdy neslyšel. Někomu stačí, když může posedět s přáteli, blízkými, dát si dobré jídlo a odpočinout si po namáhavém dni, někdo bude chtít vědět více, aby mohl využít poznané dále ve svém životě. Pro ty, kteří chtějí poznat zmíněné principy do hloubky, máme připraveny série přednášek, kurzů i seminářů.

Upřímně řečeno, takový resort kousek za Prahou by byl nejspíš stále plný a psalo by se o něm v superlativech. Dešná je tak trochu na konci světa, přesto toto místo lidé mají rádi. Co je ten magnet?

Člověk se cítí dobře tam, kde je vše v rovnováze, harmonii – jsme součástí tohoto světa a zároveň jeho tvůrci. My se snažíme, aby prostředí tvořilo vyvážený komplex, čerpáme z naší výhody umístění blízko lesa, nabízíme různé formy ubytování přijatelné pro každého oproti limitům velkého města, máme také dostatek místa pro parkování, v létě bazén pro osvěžení a venkovní posezení na zahrádce, skvělou restauraci s domácí kuchyní…to vše tvoří celek, který neustále rozvíjíme a pracujeme na dalších etapách projektu, stále je co zlepšovat.

Když je řeč o Feng Shui ubytování na Dešné - byl jsem v šoku, když jsem zjisil, že co kachle to originál, to muselo stát obrovské peníze!

Z jednotlivých detailů vzniká funkční celek a je pravdou, že si lidé většinou nevšimnou těchto „maličkostí“, které jsou velmi finančně náročné. Nechtěli jsme nic podcenit a toto je jeden z příkladů, kdy celkové řešení vypadá velmi dobře. Některé prvky jsou skutečně mistrnými kousky a ručně vyráběné, ať už se bavíme o obkladech či umyvadlech na chatkách i v restauraci, těchto prvků bychom nalezli velké množství – jako další příklad můžeme zmínit ruční malby nádherných symbolů draků, tygrů a ryb, kdy každá je samostatným originálem. Vše má své místo i význam…

Architekt tohoto ubytování navrhoval i váš byt, dá se říct, že vás Feng Shui obklopuje na každém kroku. Je to skutečně tak magická filosofie?

Začínal jsem návrhem bytu, postupně přešel k dalším realizacím a pochopil, že Feng shui je skutečně magická filozofie, která nás nejen obklopuje na každém kroku, ale dokáže nám být nápomocna v každé oblasti našeho života. Není podstatné, zda se jedná o bydlení, práci, podnikání, partnerské vztahy, stravování, oblékání – vše, co nás obklopuje, je tvořeno těmito elementy a vědomým poznáním a pochopením těchto principů lze změnit život každého z nás takovým způsobem, abychom byli přirozeně šťastní, spokojení a dokázali plnohodnotně žít v souladu sami se sebou i ostatními lidmi. Z tohoto pohledu je Feng shui a její aplikace v každodenním životě skutečným, nevyčíslitelným bohatstvím ve všech oblastech, kde nyní plýtváme svou energií, zdravím i velkými finančními prostředky, ať už se jedná o různé farmaceutické přípravky či doplňky, lékařské zákroky, procedury, potraviny a vlastně vše, o čem nám média tvrdí, že to nutně k životu a zdraví potřebujeme.

Cesta resortu Dešná k vlasní Feng Shui restauraci Pět elementů na sebe nechala čekat několik let, ale dobře že tu je. Měl jsem možnost ochutnat kuchyni nového šéfkuchaře a byl jsem nadšený!

Je radostí pracovat s lidmi, pro které se stala práce koníčkem i životním posláním. Každý máme dispozice k nějaké činnosti a náš šéfkuchař, který si mimochodem prošel sám zajímavou životní cestou od vysokoškolsky vzdělaného specialisty k vaření dle pěti elementů, má velký dar i talent. Miluje vaření a to je samozřejmě poznat na každém jídle, společně s aplikací určitých zákonitostí, které poznal a pochopil, dokáže vytvořit skutečné gastronomické lahůdky. A ty navíc prospívají těm, kteří si na nich pochutnávají…takže jsme opět v již zmíněném harmonickém celku.

Kuchař je skutečně talent. Jen je škoda, že vlastně nikdy si nedám pokaždé když přijedu na Dešnou mé oblíbené jídlo, proč to tak je?

Rozeznáváme několik ročních období a naše jídla připravujeme v souladu s těmito obdobími. Z tohoto důvodu nenajdete v naší restauraci stálý jídelní lístek, protože připravujeme jednotlivá jídla tak, aby obsahovala odpovídající suroviny. To vše je přirozený proces, na který se zapomnělo či nám byl úmyslně zamlčen, nad důvody nyní nebudeme spekulovat…obměna jídelního lístku je určitou formou exkluzivního servisu, za který Vám Vaše tělo poděkuje a tuto výhodu dokážete následně ocenit v jiných aktivitách každodenního života.

Tedy vlastně výhoda v nevýhodě, už rozumím. Jaké jsou další plány s restaurací Pět elementů v roce 2016?

Rádi bychom i nadále rozvíjeli náš resort v duchu filozofie Feng shui, nechci nyní předbíhat, ale věřím, že naši hosté budou příjemně překvapeni. Pro ty, kteří mají zájem se dozvědět více a sami chtějí změnit některé věci, ať už se jedná o cokoliv, jsme připravili sérii workshopů, přenášek i kurzů na různá témata. O některých již nyní informujeme na webových stránkách resortu, brzy přibudou další. Těšíme se na společná setkání a možnost předání i sdílení principů Feng Shui, jejichž pochopení a realizace dokáže zázraky v životě každého z nás.